09.05.2018

Trump, İran’la imzalanan nükleer anlaşmada ihlal olmadığına yönelik UAEK raporlarına rağmen anlaşmadan çekildiğini açıkladı (video). Putin, anlaşmanın BM’de onaylandığını ve uluslararası topluma ait olduğunu söyledi. Suudi Arabistan anlaşmadan memnuniyetini dile getirdi, Arab News gazetesi manşette “The deal is deaddedi.. Brent petrol 77$’a yaklaşarak 2014’ten bu yana en yüksek seviye rekorunu yeniledi (Bloomberg).

ABD, İran’ı sıkıştırma konusunda yavaştan da alacak gibi değil. İran petrolünün en büyük alıcıları sırayla (2017 Kasım – 2018 Nisan dönemi) Çin (648 K b/d), Hindistan, Güney Kore, Türkiye (165K b/d), İtalya, Japonya… (sıralı tam liste burada).

ABD, İran’ın finansal kurumlarının uluslararası bankacılık sistemine entegrasyonunu yine engelleyecek. Bu, İran’ın petrol ihracatını düşürecek. Nitekim, ABD Hazine Bakanlığının açıklamasına göre, önümüzdeki 180 günlük süre içerisinde ABD, İran’dan petrol alan ülkelerin bu alımı azaltma yönündeki çabalarını vs, mevcut sözleşmeleri feshetmek dahil alacakları aksiyonları vs inceleyecek (Bloomberg). Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı konumundaki Çin ABD’nin yaptırımına bu sefer daha ciddi karşı çıkabilir. Ayrıca, USD’nin finans sistemindeki ağırlığı Putin’i çok rahatsız eden bir husus. Yeniden seçilme sonrası göreve başladığı ilk günkü konuşmada, Putin, “dolar güvenilmez ve pek çok ülke için tehlikeli” demişti ve bunun çeşitlendirileceğini söyledi (Reuters).

Kuzey Kore lideri Kim de Çin’in lideri Xi ile son 2 ayda 2 kez görüştü.

Özetle;

  • ABD’nin İran’da rejim değişikliği istediği çok açık, Trump sık sık ABD’nin İran halkının yanında olduğunu söylüyor ve İran halkı için “long suffering” diyor (video), yani sanki ilk adımı attı Trump (RT.com)
  • Sular Asya’da ve Orta Doğu’da kaynamaya başladı iyice. Bakalım ne olacak.

Ülkemize gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kaybeden Amerika olacaktır; çünkü yaptığınız bir anlaşmaya sadık kalmıyorsunuz” dedi; ama tüm bu ahval maalesef USDTRY’nin de aşırı yükselmesine neden oluyor ve ekonomik olarak dünyaya verdiğimiz bir mesaj da olmadığı için pozitif bir ayrışmadan söz dahi edemiyoruz, bilakis dibe doğru gidiyoruz. USDTRY’deki artış umarım, kripto paracıların kullanmayı sevdiği “to the moon” ve “sky is the limit” gibi kullanımları gündemimize getirmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s