05.03.2018

IEA oil market outlook bugün yayınlandı ve sektörün geleceğine ilişkin Fatih Birol şu ifadeyi kullanmış: “ABD’nin önümüzdeki 5 yılda global oil sektörüne damgasını vuracak.” IEA Oil 2018’e göre, önümüzdeki 3 yıl zarfında, ABD, Kanada, Brezilya ve Norveç üretimlerindeki artışlar dünya toplam talebindeki artışın %80’inin karşılayacak. Ancak, IEA, düşen maliyetlere rağmen, 2020 sonrası arz büyümesi için yeni yatırımların gerekeceğini değerlendirmekte.

IEA, dünya petrol üretiminin 6.4 mb/d büyümeyle 2023’te 107 mb/d, talebin de toplamda 104.7 mb/d olacağını tahmin ediyor.


Good Energy’nin 0 gr CO2 içerikli reklamı Advertising Standards Authority (ASA) tarafından, elektrik üretim sürecinin yaşam döngüsü bağlamında bakıldığında iddianın gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle yasaklandı. ASA, ilgili şirktee “delillendiremediğin şeyi iddia etme” demiş.


Depolama:

  • EnBW, enerji depolama firması Senec’i satın aldı. Enel, E.ON, Engie gibi Avrupa’lı enerji şirketlerinin bu gibi hamleleri var.
  • ABD’deki iki üniversiteden akademisyenlerin çalışmasında; şebekenin 12 saatlik bir depolama kapasitesine sahip olması (yani, yaklaşık 5.4 TWh) ve HVDC hatlarının varlığında, solar ve rüzgar kaynaklı intizamsız üretimin düzenlenerek şebekenin sadece rüzgar ve güneş ile enerjilendirilebileceği söyleniyor. %100 güneş ve rüzgar ise 3 haftalık depolama kapasitesini gerekli kılıyormuş.

Önemli:

Almanya’da bir telekom şirketi, dağıtım kutularını elektrikli araç şarjına uygun hale getirmek üzere harekete geçti ve bu kapsamda 12 bin adet istasyonun dönüşümünün sağlanması söz konusu. Panolar kullanılacağı için kazma kürek işleri olmayacak gibi. Uygun kesitte bir iletken çekilerek iş halledilecek gibi.


Önemli:

Avustralya Hükümeti, Victoria ve New South Wales eyaletlerine ait HES’leri A$6.2 milyar (=4.8 milyar USD) karşılığı satın aldı.


Diğer:

  • USAID Power Africa 2.0’yi başlatıyor. İlki 5 yıl önce Obama tarafından başlatılmıştı.
  • PSA’ya satılan Opel’in eski CEO’su Karl-Thomas Neumann, Tesla ve BMW i3 satın almış. Ayıp ayıp 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s