02.03.2018

Dünyanın ilk yüzer off-shore rüzgar projesi Hywind Scotland’da Kasım-Ocak döneminde kapasite faktörü %65 olarak gerçekleşti. Kapasite faktörünün normalde yıllık ölçülen bir şey olduğunu da belirtelim 🙂


Guardian’da çıkan habere göre, tarife değişikliği için tedarikçi şirketleri arayan müşteriler, şirketlerce kasıtlı olarak en yüksek fiyatlı sabit tarifelere geçiriliyor.


S&P Global Platts’da çıkan haberlere göre; ülkemizin geçtiğimiz yıl 2016’ya kıyasla yüzde 8.4 artışla toplamda ithal ettiği 32.98 milyon ton termal kömürün %51.4’ü Kolombiya’dan. Termal kömür kullanan santraller halihazırdaki %1-2 olan sülfür içeriğinin üst limitinin %3’e çıkartılmasını bekliyormuş.


TRUMP: TRADE WARS ARE GOOD, AND EASY TO WIN. Kolaylığına yaptığı vurgu koşulları dikte edebilecek güçte olduğunu da açık şekilde vurguluyor. Haberlere göre ABD çelik sektörünün %28’i, alüminyumun (eritilmiş cevher türü) da %61’i atıl (bkz) ve AB karşı hamle yapmak istiyor. Merakla izliyoruz.

ABD’nin çelik ithalatında en çok paya sahip ülkeler sıralamasında Türkiye 2017 sonu itibariyle 5.sırada yer alıyor (Bloomberg grafiği). İlk sırada Kanada (%16.71), sonra Brezilya (%13.53), Meksika, Rusya var. Çin’in pazar payı ise %2.15 sadece. İlk kaynak.

Bu arada, ABD’nin bu hamlesinin ABD’de özellikle zemin tip GES’lerin maliyetini artıracak gibi (GTM’deki haberde %2 gibi bir artışa işaret edilmiş).


Hyundai’den Kim Sae-hoon, otonom sürüşün çok fazla enerji gerektirdiğini ve hidrojen yakıt hücrelerinin bu konuda faydalı bir platform olabileceğini söyledi. Mantıklı olabilir, zira kullanılan işlemciler çok fazla enerji harcıyordur.


Bill Gates Reddit üzerinden kendisine sorulan kripto paralar hakkında ne düşünüyorsun sorusuna cevaben “…direk olarak ölüme sebep oluyor.” falan demiş. Sinirleniyorum artık bu adamların böyle açıklamalarına. Koldaki bilezik, bilekteki saat, parmaktaki yüzük, cepteki telefon, araba anahtarı, ATM’ler vs hepsi direk olarak ölüme sebebiyet veriyor. Bomba, silah yapımında kullanılan Microsoft ürünleri ne olacak? Teröristlerin haberleşme aracı Skype vb programlar ne olacak? Hotmail ne olacak? Gates’in ne kadar saçmaladığını daha iyi netleştirmek için şunu da diyeyim; geçtiğimiz günlerde Aczmendi tarikatının lideri olarak medyada bilinen Müslüm Gündüz kız çocuklarıyla alakalı “Yani bu kız çocuğu mutlaka senin gözünün önünde gayrı meşru iş yapacak. Bu kızı kurtarmak mümkün değil.” gibi akla hayale gelmez şeyler demiş ve adeta kız çocuklarının öldürülmesini savunmuştu. Dayanak olarak ise çocukların ileride gayri-meşru işler yapacak olmaları. Bill Gates’in açıklaması da resmen bunun gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s