30.01.2018

Polar Silk Route, Çin’in Belt and Road Initiative’inin yeni ayağı (bkz) olacak gibi. Arktik denizi kuzey-doğu geçidi Suez/Panama rotasının yarı yarıya kısalması anlamına geliyor. Örneğin, Suez kanalı rotasından 48 gün süren Roterdam’a deniz nakliyesi, arktik denizinden yaklaşık 28 gün sürecek.

Çin bu konuda Rusya ile iş birliği yapacak. Bu haberleri okuyunca aklıma hep EXPO 2017 Astana’da Rusya Pavilyonunda sergilenen icebreaker geliyor, Future Energy temalı Expo’da bile bunu kullanmışlardı 🙂

IMG_20170815_190328
İbrahim Akgün tarafından çekilmiştir.

Küresel ısınma vardır yoktur vs; ama haberde kullanılan ifade dikkate değer: Bazı gözlemciler, küresel ısınmanın, ironik bir şekilde, dünyayı potansiyel iş fırsatlarına açtığını söylüyor.

Geçtiğimiz yıl, Norveç’ten hareket eden LNG gemisi Güney Kore’ye buz kırıcı koruması olmaksızın ulaşmıştı.


VW’in 2017 yılı araç satışları 10.7 milyon adetle en yüksek seviyeye ulaştı. Emisyon skandalının yaşandığı 2015 yılındaki satış adedi 9.9 milyon, 2016 ve 2017 yıllarında geçildi. Yani, her şey açık.


1995’te özelleştirilen birçok maden sahasını alan UK Coal’ın halefi Harworth şimdilerde emlak/gayrimenkul şirketi haline dönüşmüş vaziyette. Endüstriyel makinelara odaklanan Xeros şirketi, bireysel tüketicilere yönelik geliştirdiği %50 az su ve deterjan su kullanan çamaşır makinesini CES 2018’de ABD’de sergiledi. Hargreaves Services şirketi de, halen madencilikle uğraşıyor olsa da, rüzgar, biyokütle ve güneş projelerini hedefliyor. (FT haberi)

İngiltere’nin düşük karbon kaynaklı elektrik üretimi ilk kez 2017’de kömür ve gaz kaynaklı üretimden fazla oldu ve yine ilk kez kömürün payı %7’nin altına düştü.


Avrupa Birliği, İspanya ile Fransa arasına döşenecek denizaltı enerji iletim hattına 578 milyon € fon sağlamayı taahhüt etti.


Çin’li Longi Solar, Hindistan’da solar cell ve panel fabrikası kuracak ilk Çin’li şirket olacak. 500 MW mono-kristal hücre ve 500 MW panel kapasitesinde olacak fabrikanın ilk yatırım maliyeti 26.7 milyon $.  

JinkoSolar’ın da ABD’de 410 milyon $ yatırımla üretim tesisi kuracağı doğrulandı.

Hindistan Directorate General of Safeguards, Customs and Central Excise, Çin ve Malezya üretimi güneş panellerine %70 gümrük vergisi uygulaması önermişti. Hindistan Çin panellerinin en büyük ithalatçısı konumunda. Trump da Çin’li üreticilere muhtelif vergiler getirmişti.


Tesla, Şili’nin en büyük lityum maden üreticisi SQM ile tedarik konusunda görüşmeler yapıyor. Bu arada, ilginç bir haber var Çin’den; Xiaopeng Motors, Tesla klonu bir SUV üretmişler ve Alibaba ile Foxconn gibi 2 devden 348 milyon $ yatırı almış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s