08.01.2017

Rekabet Kurumu 2017 Yılı Birleşme ve Devralma Görünüm Raporu Yayınlandı. Buna göre;

  • Yabancı yatırımcılar 2017 yılında Türk şirketlerine 47 ayrı işlemde 15,1 milyar TL tutarında yatırım yapmışlardır. Hedef şirketin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde yabancı yatırımcıların payı yaklaşık %68 düzeyinde gerçekleşmiştir.
  • Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada Hollanda ile Japonya kökenli yatırımcılar bulunmaktadır. Bu ülkeleri Fransa ve Lüksemburg izlemektedir. İşlem hacmi bakımından ise ilk iki sırayı Hollanda ve Jersey/Manş Adası kökenli yatırımcılar almıştır.
  • 2017 yılı içinde tarafların uyruğuna bakılmaksızın Türkiye sınırları içinde gerçekleştirilen tüm işlemler mercek altına alındığında ise işlem sayısı bakımından, özelleştirme işlemleri hariç olmak üzere en çok işlem elektrik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı alanında gerçekleşmiştir.
  • İşlem hacmi açısından bakıldığında ana faaliyet alanları bakımından yapılan gruplandırmaya göre en yüksek işlem hacmi gerçekleşen ilk alan “toptan ve perakende ticarettir”. Bu başlık altında “akaryakıt dağıtımı” ve “organize perakende” sektörlerinde gerçekleşen işlemler öne çıkmaktadır.  İşlem hacmi bakımından ikinci sırada “elektrik üretimi ve dağıtımı” gelmektedir. Bu kapsamdaki işlemler büyük ölçüde “elektrik enerjisi üretimi” ve “elektrik enerjisi dağıtımı” sektörlerinde gerçekleştirilmiştir. En yüksek işlem hacmi kaydedilen üçüncü ana faaliyet alanı ise “imalat” olup “plastik ürünler”, “gıda” ve “otomotiv yedek parça” üretimi 2017 yılında bu faaliyet alanı kapsamında öne çıkan sektörlerdir.

Çin’de Şubat 2018 itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen elektrik piyasası mevzuat değişikliğiyle, şebeke bağlı dağıtık elektrik üreticileri komşu sanayi ve ticarethane tüketicilerine elektrik satabilecekler. 2017 Ç3 itibariyle bu kapsama giren 30 GW tesis olduğunu tahmin eden BNEF, bu değişikliğin 70 GW daha kuruluma sebebiyet vereceğini değerlendiriyor.


UK 2025’te kömür santrallerinin tamamını kapatmayı planlıyor. 2016’da 3 tane kapandı, 2022’ye kadar çoğu kapanacak ve 2025 Ekim’de de sonuncusu kapanmaya zorlanacak. Ancak, yine de santraller yedek rezerv olarak tutulacak ve bu kapsamda da fonlanacaklar.


BTC ticareti 672 yapan kişi arasında yapılan ankete göre, bunların yaklaşık %18’i borç parayla bu işe girmiş.


DOE Office of Energy Efficiency & Renewable Energy tarafından yapılan karşılaştırmaya göre, Level 2 elektrikli araç şarj istasyonunu fırından daha az elektrik çekiyor.


SK Innovation, Samsung’dan sonra Macaristan’da li-on batarya fabrikası kuracak ikinci şirket olacak. Yatırım maliyeti 777 milyon USD olan fabrikanın kapasitesi 7.5 GWh/yıl ve 2020 başlarında işletmeye açılması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s