25.12.2017

Enerji dolu bir yıl (2017);

  • OPEC, petrol piyasasında halen bir etkisi olduğunu gösterdi (en azından Rusya ile birlikte).
  • Trump’ın kömüre hayat verme sözü şu ana kadar hikayeden öteye gitmedi, doğal gaz kömüre karşı çoktan üstünlük sağlamıştı (ucuzluk ve çevrecilik yönleriyle). Trump’ın hedefi, kömür santrallerinin devreden çıkma hızını azaltmak şeklinde ve yönetim, kömür karşıtı mevzuatı kaldırmak yerine kömür-sonrası duruma ilişkin mevzuat çalışmalarına başladı. DOE’nin FERC’e, kömür ve nükleer güç santrallerine yönelik sunduğu NOPR 2018’in büyük meselelerinden birisi olacak. Bilgi: ABD kömür üretimi 2016’ya göre bu sene yüzde 9 daha fazla olacak, ama üretim 2018’de düşecek.
  • 2017’nin sonları Çin’in kömüre ne kadar bağlı olduğunu gösterdi; Çin’in kömür tüketimi 3 yıllık ardıl azalmanın ardından 2017’de toparlanmıştı ve 2017’nin sonlarına doğru yaşanan doğal gaz sıkıntıları nedeniyle bazı fabrikalar üretimini durdurmuş, insanlar evlerinde titremişti.
  • Enerji sektöründe dekarbonizasyonun itici gücü özel sektör.

2017’nin sözü: “Son 40, 50 yıldır yaşadığımız petrol bağımlılığını bırakmayı planlıyoruz. Umuyorum ki 2030 yılına gelindiğinde, petrol fiyatı sıfır olmuş hiç umurumda olmaz.” Mohammed Al-Jadaan, Suudi Arabistan Finans Bakanı

2017’nin grafiği (IEA):

IEA

Yazının orijinali için tıklayınız.


Referandum öncesi başvuruları alınan ve milyarlarca dolara tekabül eden yatırım başvurusu yapılan Cazibe Merkezleri Programı da KHK ile düzenlenerek Ekonomi Bakanlığı’na bağlandı ve programa 2 milyar TL kaynak ayrıldı. Bakalım neticelenecek mi?


Avrupa’da 2 ayda 10 binden fazla sipariş adedine ulaşan yeni nesil Nissan Leaf’in İspanya fiyatı da 29800€ ile 34560€ arasında değişiyor.


Rongke Power tarafından üretilen 200MW/800MWh kapasiteli vanadyum akış pili Çin’de kuruluyor. Puant zamanlarda devreye girerek şebeke stabilitesine katkı sağlaması beklenen pilin 2019 Haziran’da devreye girmesi bekleniyor. İlk yıl boyunca degredasyona uğramayan vanadyum pilleri ortalama 15 bin çevrim ömrüne sahip.

Bu bataryaların maliyeti kWh başına 500$’ın altında

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s