19.12.2017

Batarya fiyatlarının ham maddelere duyarlılığı üzerine Bloomberg New Energy Finance (BNEF), batarya paketinin fiyatını $209/kWh alarak bir model geliştirmiş, buna göre (grafik);

  • Lityum ton fiyatının 250 bin $ olması durumunda batarya fiyatları %8 artar,
  • Kobalt ton fiyatı 130-150 bin $ arasında oluşursa batarya fiyatları %10.8 artar,
  • Nikel ton fiyatı 80 bin $ olduğu takdirde batarya fiyatları %10.8 artar.

Almanya’da gün öncesi spot elektrik fiyatları 2011’den bu yana ilk kez yükselerek (yıllık bazda) 35 €/MWh seviyelerinde gerçekleşti (grafik).

day-ahead

Almanya’nın 18/12/2017 itibariyle elektrik üretimindeki kaynakların payı ise şu şekilde (grafik): i) fosil yakıtlar %49, ii) nükleer %13, iii) yenilenebilir kaynaklar %38.


Bilgisayar korsanları, Schneider Electric SE tarafından geliştirilen Triconex sistemine 15 Aralık’ta sızmış ve bu sistemin kullanıldığı endüstriyel tesislerden bir tanesinin üretimi 1 gün durmuş. Triconex kullanıcılarına güvenlik uyarısı gönderilmiş; ama hangi tesisin sistemine sızıldığı bilgisi paylaşılmamış (Arabistan’da olduğu tahmin ediliyor). Triconex, nükleer, petrol ve gaz tesislerinde kullanılıyor.


Avustralyalı madencilik devi BHP, yayınladığı 26 sayfalık raporla (bkz) World Coal Association üyeliğini sonlandırma kararı alabileceğini, bu konudaki nihai kararını Mart ayında açıklayacağını belirtti. Bunda, WCA’nın iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki teknoloji spesifik politikalar geliştirilmesine yönelik politikası etkili olmuş. Bir örnek: WCA, HELE (high efficiency low emission) teknolojilerinin yaygınlaştırılması için, Australian Clean Energy Target’ın terkedilmesi gerektiği konusunda görüşe sahipken, BHP teknoloji ve kaynak nötr bir politikayı izlediğini ifade ediyor.


Çin, kuracağı dünyanın en büyük karbon borsasına ilişkin planına göre, ilk etapta sadece elektrik üretim sektörü sisteme dahil olacak (önceki plan 8 sektörün katılımını öngörüyordu; ama buna rağmen 1700 adet şirket ve 3 milyar ton emisyon salınımıyla AB karbon piyasasından büyük). Çin, 2006 yılında ABD’yi geçerek dünyayı en fazla kirleten ülke olmuştu (grafik).

Bu arada, Çin’in gaz tüketimi 2017’nin ilk 11 ayında yüzde 18.9 artışla 109.7 bcm oldu. İthal edilen miktar ise %28.9 artışla 81.7 bcm olarak gerçekleşti.


2000 yılında Beyond Petroleum olarak yeniden yapılandırılan, ancak bundan 9 yıl önce yenilenebilir enerji birimini kapatan BP, Avrupa’nın en büyük GES geliştiricisi Lightsource’un %43’üne 149 milyon £ ödedi. Konuyla alakalı, BP’nin alternatif enerji biriminin CEO’su Dev Sanyal, şirketin yüzünü güneşe tekrar çevirmesini, pazarın olgunlaşması ve iş modelinin panel üretiminden saha geliştirmeye kaymasıyla ilişkilendirdi.


İsrail merkezli güneş paneli temizleme firması Ecoppia, Swarth Group, GlenRock Israel, Gandyr Group ve Harel Group Insurance and Finance şirketlerinden toplamda 13 milyon $’lık fon topladı. Ecoppia, panellerin temizliğinde su kullanmıyor, bunun yerine veri analizi ve makine öğrenmesi kullanıyor. Şirket, Deloitte Israel 2017 Technology Fast 50 listesinde ilk 10’da yer almıştı.


#GününSözü: Zayıflık, anlaşmazlıklara giden en kesin yoldur. (Trump’ın Ulusal Güvenlik Stratejisi Belgesi’nden_Dünya Gazetesi).

#TarihteBugün: Ahmadinejad, 19 Aralık 2005’te, İran radyo ve TV kanallarında batı müziği yayınını yasakladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s