19.07.2017

Pascal: “Kleopatra’nın burnu biraz eğri olsaydı dünya tarihi başka olurdu” (İyi ile kötü, güzel ile çirkin arasında bazen kıl payı fark vardır). Prof. Dr. Mehmet Kaplan.


38°30° Çiftliği Peynir Fabrikası, Slash Architects ve Arkizon Architects ortak tasarımı bir yapı. 38° 30° Butik Peynir Fabrikası, ismini bulunduğu arsanın koordinatlarından almaktaymış. Bu binayı önemli yapan, binanın “Üretim, Enerji & Geri Dönüşüm” kategorisinde World Architecture Festival (WAF) Awards’da finale kalmış olması (ilgili haber & WAF sitesindeki short list). 2017 yılında iF Design Award ve Architizer A+ Award ödüllerine layık görülen yapının tasarımı hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayınız.


Toyota’nın bu yılın ilk yarısında Avrupa pazarında sattığı toplam 527 bin aracın 208 bin 300’ü hibrit. Yani, satışın %40’ı hibrit. Mart ayında İzmir’de gerçekleştirilen Toyota Hibrit Buluşmalarında Toyota Türkiye Pazarlama Grup Müdürü Barış Erdim şunları demişti:

  • 2020 Türkiye hedefi: Satışlarının %50’sinin hibrit
  • 2016 yılında Batı Avrupa’da her 100 Toyota aracın 43’ü hibrit.
  • Türkiye’de bugüne kadar 3 bine yakın hibrit Yaris satıldı.

EPDK’nın 13.07.2017 tarihli Kurul Kararı’yla, 2017 yılında sayaç yatırımları kapsamında takılan sayaçların yatırım tutarının hesaplanmasında monofaza sayaçlar için 26 TL, trifaze için 58 TL ve kombi tip sayaçlar için de 100 TL bedellerinin dikkate alınacağı hükme bağlanmıştır. Yani, herhangi bir sıradan meskene takılan sayacın bedeli 26 TL.


National Grid’e göre, 2035 itibariyle elektrikli araçlar UK pik elektrik talebini %16 kadar artıracak (rapor burada). UK’de 2020’de 1 milyon, 2030’da da 9 milyon elektrikli aracın yollarda olması tahmin edilmekte, bir çalışma pik elektrik talebinde en az %5’lik bir artış olacağını ortaya koymaktadır (+8 GW kadar) (smart charging altyapısı olmazsa).

Not: çatı tipi GES’lerin ekonomikliğiyle alakalı detaylı bir çalışma yazısını yarın paylaşmayı umuyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s