08.06.2017

Irak özerk Kürt bölgesi 25 Eylül’de bağımsızlık için referanduma gitme kararı aldı. Barzani’nin twiti

Bu arada, nadir görülen bir şey(miş), Irak, ABD’ye SA’dan daha çok petrol sevketti bu hafta


Katar’ın 2016 yılı LNG ihraç pazarı (grafik)

  • Mısır/Egypt: Devlet şirketi EGAS, Katar’dan LNG alımı yapan şirketler üzerinden gaz alıyor ve Ocak 2016’dan bu yana Mısır’a ihraç edilen LNG’nin %70’i Katar’dan
  • BAE/UAE: Dolphin boru hattı üzerinden yıllık 33 milyar m3 gaz tedarik ediyor, ülkenin ihtiyacının %25. Ayrıca, LNG kargo gemileri aracılığıyla da sevkiyat gerçekleştiriliyor.
  • Bahreyn, SA, Yemen, Maldivler ve Libya Katar’dan LNG almıyor. Bahreyn’in gelecek yıl ithalata başlaması bekleniyor.

LNG istasyonu yerli imal edildi ve Avrupa’ya ihraç ediliyor. Türkiye’de Karbonsan tarafından üretilen İstasyonlar, Avrupa’nın temiz yakıt projesi Blue Corridor (Mavi Koridor) kapsamında kullanılacak.


DowAksa, Vestas’a 4 yıllık 300 milyon $ değerinde bir anlaşmayla türbin kanatlarında kullanılan karbon elyaf pultruze profil tedarik edecek.


Global hibrit ve elektrikli araç satışları 2017’nin ilk 3 çeyreğinde 191700 adetle 2016’nın ilk çeyreğine göre %40 daha yüksek gerçekleşmiştir. 191700 adet aracın %65 elektrikli. 2017’de toplam satışın 1.1 milyon adedi aşması bekleniyor.


Soru: Şebekeler, depolama sistemlerinden on yıllarca süre daha ekonomik olmaya devam edecek mi?


Aktifbank, 2017 sonunda kadar 100 MW kapasiteli GES projesini hayata, ticari işletmeye aldıktan sonra  fon ya da sukuk yapısı altında yatırımcıya (bireysel + kurumsal) sunmayı planlıyor. Banka, Halk Enerjiyle %50- %50 ortaklıkta  Aktif Halk Enerji Yatırımları A.Ş. ve GES EPC hizmetleri vermek amacı ile de Halk Enerji İnşaat A.Ş. şirketlerini kurmuştu.


Rüzgar

  • Dong Energy, UK’deki Burbo Bank deniz aşırı rüzgar projesine frekans kontrolü amacıyla 2 MW’lık batarya ekledi.
  • Ideol isimli yüzer off-shore rüzgar projesi geliştirme şirketi 8 milyon € fonlandı.
  • Fransa 2017 ilk çeyrekte 380 MW rüzgar devreye aldı. Ülkenin toplam yenilenebilir enerji kapasitesi Mart sonu itibariyle 46392 MW.

Güneş

  • Trump, Meksika sınırına örnek istediği duvar için yeni bir fikir ortaya atmış, güneş panelli duvar. Bu önerinin arkasında, duvarın maliyetinin karşılanması var. Sınır yaklaşık 2 bin mil (3219 km).  Elemental Energy isimli montaj firması hesaplarına göre, 1 mil solar duvar yıllık 106 milyon $’a karşılık gelen 2.657 TWh elektrik üretebilir. FT’de çıkan bir analiz ise tonla sorundan bahsetmiş.
  • Güneş enerjisi alanında Çin’in entegre oyuncılarından JA Solar’ın CEO’su şirketin tüm hisselerini almak için teklif sunmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s