30.05.2017

UK’nin, Brexit’e rağmen, AB’nin iklim değişikliği hedeflerini yakalamaması konusunda lobicilik yaptığını ortaya koyan belgeler ortaya çıktı. Taslak yasalar üzerinde UK’nin görüşlerini içerir dokümanlar şurada. Mesela, UK, enerji verimliği hedefinin 2030 itibariyle %30 artması ve bunun bağlayıcılığı yerine %27 ve non-binding olmasını önermiş.

May için Tump’ın köstebeği diyenler bile olmuş.


IRENA’ya göre, Türkiye’de fotovoltaik ve rüzgar enerjisi alanında sırayla 12700 ve 53 bin kişi çalışıyor. Dünya genelinde ise çalışan sayısı 9.8 milyona ulaşmış ve en çok istihdam yaratan alan 3.09 milyon ile fotovoltaik. IRENA basın duyurusu

IRENA


Elektrikli araç fiyatlarının içten yanmalı motora sahip araçları ne zaman yakalayacağı önemli bir soru. Bloomberg’in son analizinde vergi öncesi maliyet açısından ABD’de elektrikli araçların diğer araçları 2025’te geçeceği ifade edilmiş. Bloomberg daha önceki bir analizinde bazı araç modellerinin 2020 gibi içten yanmalı motorlu olanlarından daha ucuz olacağını ifade etmişti.


Rusya 1.9 GW’lık rüzgar enerjisi ihalesi için teklifleri almaya başladı. %40 yerli katkı şartı var. İspanya da 17 Mayıs’da düzenlediği 3 GW’lık ihalenin kazananlarını açıkladı (söz konusu kapasitelerin 2020 itibariyle devreye alınması gerekiyor) ve yaz bitmeden bir 3 GW kapasiteli ihaleye daha çıkılacağını duyurdu.


Trump yönetimi Office of Energy Efficiency and Renewable Energy (EERE) bütçesini %69 oranında azalttı. Böylelikle, EERE’nin bütçesi 2.07 milyardan 636’ya düştü. Öte yandan, National Nuclear Security Administration (NNSA) bütçesi ise 13.9 milyara yükseltildi (2016’ya kıyasla +1.4 milyar).


Enel ve RWE, elektrik ve gaz ticaretinde blockchain teknolojisine dayalı bir proje başlattı. Enerchain olarak adlandırılan yazılım, peer-to-peer anonim ve aracı olmaksızın enerji ticaretine olanak tanıyor.


Danimarka’nın en büyük elektrik üreticisi Dong Energy, upstream gaz ve petrol tüm varlıklarını 1.05 milyar USD’ye petrokimya şirketi Lneos’a sattı. CEO Henrik, satış işleminin Dong’u öncü saf bir yenilenebilir enerji şirketine dönüşümünü sağladığını söyledi. FT’ye göre Dong, global off-shore rüzgar kurulu gücünün üçte birine sahip.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s