24.05.2017

İsviçre’de Pazar günü yapılan halk oylamasında, seçmenlerin %58.2’si, hükümetin;

  • Yenilenebilir enerji yatırımlarına sübvansiyon sağlama,
  • Yeni nükleer santralleri yasaklama ve mevcut 5 santralin aşamalı olarak devreden çıkarılması (bu 5 santral halihazırda ülkenin elektriğinin 1/3’ünü üretiyor),
  • Zor durumdaki elektrik şirketlerine mali yardımda bulunma

planına destek verdi. Yasa 2018 başında yürürlüğe girecek. İlk nükleer santralin 2019’da devre dışı kalması bekleniyormuş.


İspanya’da sonuçlanan 2979 MW’lık onshore rüzgar enerjisi ihalesi 43 $/MWh fiyatla sonuçlandı. Avrupa’da bugüne kadarki en düşük onshore rüzgar fiyatı. İhaleyi kazanan şirketlerden birisi de Forestalia ve GE, 1.2 GW kapasite için 3 MW’lık türbin tedarik edecek.


Avrupa Birliği, GE’ye, Danimarkalı LM Wind Power’ın 1.5 milyar €’luk satın alınma işlemi için, yanlış bilgi verilip verilmediğiyle alakalı olarak takibat başlattı (The European Commission opened proceedings). Mevzu, anladığım kadarıyla şu şekilde; Komisyon, satın alma işlemine, rekabeti olumsuz yönde bir endişe görmediği için şartsız izin veriyor, zira GE, Komisyona 12 MW kapasiteli yeni nesil açık deniz rüzgar türbini geliştirmeyi planlamadığını söylemiş; fakat AB düzenleyicileri aksi yönde deliller bulmuş. Rekabet cezaları çok ağır oluyor.


Ford’da görevine son verilen CEO Fields’in yerine Sürücüsüz Otomobiller Bölüm Başkanı Jim Hackett getirildi.


E.ON, 2014’te fosil ve yenilenebilir iş kollarını ayırma kararı almış ve bu karara ilişkin işlemler 2016 Ocak’ta resmi olarak tamamlanarak, geleneksel güç santralleri (nükleer, gaz, kömür, hidro) ve uluslararası enerji ticareti yeni kurulan Uniper şirketine verilmişti. E.ON’un iştigal alanı ise şu şekilde olmuştu; yenilenebilir enerji, dağıtım şebekesi ve müşteri ilişkileri.

Ayrışma sonrası kontrol yapısı şu şekilde olmuştu: E.ON, Uniper’deki çoğunluk hissesi olan %53’ü 2016 Eylül’de E.ON hissedarlarına transfer etti (Uniper’de %47 hissesi kalmıştı) ve bu suretle orta vadede bu durumu sürdürmeye karar vermiş ve kalanı da en erken 2018’de dağıtmayı planlamaktaydı.

Bloomberg’deki habere göre, plana sadık kalmışlar ve E.ON, Uniper’deki azınlık hissesini 2018’de satmayı planlıyor (2017 Kasım sonu itibariyle vergi kısıtlamalarının kaldırılmasını müteakip).


Nisan ayında Chapter 11 iflas başvurusunda bulunan Suniva isimli ABD’li güneş paneli ve hücreti üreticisi şirketi bugüne kadar 51 milyon $ fonlayan ve Suniva’nın International Trade Commission şikayetini de fonlayan SQN Capital Management, Suniva’nın 55 milyon $ değerindeki (?) üretim ekipmanlarının satışı konusunda görüşme için girişimlerde bulunmuş ve olası bir satış sonrası Suniva’nın ITC şikayetine daha fazla kaynak aktarmayacağını ifade etmiş. Bu arada, ITC de Suniva başvurusunu dün kabul etmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s