24.03.2017

Bünyesinde DHL’i de barındıran finans ve posta alanında faaliyet gösteren Alman menşeli Deutsch Post AG’ye dair bugün BNEF’de bir yazı çıktı. Yazıya göre, Deutsch Post, 2014’ün Aralık ayında satın aldığı StreetScooters şirketinin (2010’da kurulmuş ve satınalındığı dönemde 70 çalışanı varmış, şu an?) ürettiği elektrikli araçları satmaya başlayacakmış.

Haberde, bugüne kadar üretilen 2500 adet araçla başabaş noktasını (break even) yakalayan şirketin, bu yönüyle imrenilecek konumda olduğunu ve Tesla ile GM’nin halen zarar ettiğine vs değinilmiş. Aracın üretim adedi 2017’yle birlikte yıllık 10 bine çıkartılacakmış. Böylelikle, şirket, IHS Markit’ten Ian Flethcer’a göre, Renault’un Kangoo’sunu geçerek Avrupa’nın 1 numaralı hafif ticari araç üreticisi konumuna yükselecek. Araç, tek bir şarjla 50 mil kadar seyahat edebiliyormuş (Kangoo’nun yarısı kadar). DHL’nin 92 bin karavanı (van) varmış ve yıl sonu itibariyle StreetScooters filosu toplamda 4000’e ulaşacakmış..

StreetScooters aracında yolcu koltuğu, havalandırma ve radyo vs gibi özellikler yok, araç içi görseli.

Şirketin bu niyetine dair 2016’da çıkan başka bir haber.


Dünya Gazetesi PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan araştırmayı haber yapmış. Habere göre, söz konusu raporda, İngiltere’de yapay zekaya dayalı robot sistemlerin 2030 yılına kadar toplam istihdamın %30’unu, ABD’de %38’ini, Almanya’da %35’ini, Japonya’da ise %21 oluşturabileceği kaydedilmiş. Araştırmada yapay zekaya dayalı robot sistemlerin en çok imalat ve perakende sektöründe çalışanları etkilemesinin beklendiği vurgulandı. İlerleyen yıllarda yapay zekaya dayalı robot sistemlerin %59 ile en çok ulaştırma sektörünü etkilemesi, %46 ile imalat, %44 ile toptan satış ve perakende %37 ile yönetim ve destek hizmetlerini etkilemesinin beklendiği belirtildi.

Ayrıca yapay zekaya dayalı robot sistemlerin %32 ile finans ve sigorta, 24 ile inşaat, 22 ile sanat ve eğlence, 19 ile tarım ve balıkçılık, 17 ile sağlık, %9 ile de eğitim sektörlerini etkilemesinin öngörüldüğü hatırlatıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s