23.12.2016

Türkiye’nin ilk FSRU tesisi işletmeye alındı. EPDK, FSRU’lara 2016’nın Mart ayında izin vermişti. Açılan tesis, Kolin-Kalyon ortaklığında ve yıllık 2.5 milyar m3 kapasiteli. Kolin-Kalyon,  2017 Şubat’ta Hyundai’yle 2 gemi siparişi için anlaştı, devreye alınan tesiste kullanılan gemi GDF Suez’e aitti.

Kolin’in haricinde FSRU ile ilgilenen şirketler:

  • Koç Holding bünyesindeki ADG Enerji lisans başvurusunda bulundu ve lisans çıkmak üzere (İzmir’deki tesis, günlük 17 milyon, yıllık 6 milyar m3 kapasiteli)
  • Maks Proje Geliştirme AŞ (YK Bşk Mehmet Koç) (Yalova’daki tesis günlük 14 milyon, yıllık 5 milyar m3 kapasiteli) Terminalin toplam maliyeti 550-600 milyon $ olarak tahmin ediliyor. Bunun 250-300 milyonu yüzer terminal bedeli, 100 milyonu kurulum maliyeti, kalan kısmını arsa bedeli oluşturuyor. Zaten tersane arazisi olarak elinde bulunan taşınmaza bir ödeme yapmayacak olması, yatırımcı firmanın en önemli avantajlarından biri olarak gösteriliyor.
  • Botaş’ın günlük 20 milyon m3 kapasiteli tesisinin işletmeye alınması için de çalışmalar devam ediyor. Gemi, Tarsus (Akdeniz) ya da Saros (Çanakkale) limanına yanaşacak.

Not: FSRU lisansı diye ayrı bir lisans yok, faaliyetler depolama lisansı altında yapılıyor. Kolin’in İzmir’deki tesisi toplamda 6 ay gibi bir sürede devreye alınmış. Kolin’in Hyundai’den sipariş ettiği son geminin 1 tanesinin fiyatı 230 milyon $.

AA haberine göre, Türkiye’nin günlük doğal gaz depolama kapasitesi 2017’nin Şubat ayı itibariyle 223 milyon m3 ve bunun 5 yıllık orta vadede 171 milyon m3 artışla 400 milyon m3‘e ulaşacak.

2016 Kasım itibariyle LNG depolama lisansı sahibi firma sayısı 3, yer altı doğal gaz depolama firma sayısı 5 adettir (bkz: EPDK aylık sektör raporu).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s