21.12.2016

Dünya Bankası Grubu Yönetim Kurulu’nca, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) için BOTAŞ’a 400 milyon dolar, Azerbaycan’ın Güney Gaz Koridoru AŞ (SGC) şirketine de 400 milyon dolar olmak üzere toplamda 800 milyon dolar tutarındaki kredi onaylandı. Türkiye garantisinde BOTAŞ’a sağlanacak söz konusu kredi, 5 yıl geri ödemesiz 24 yıl vadeli olacak. Azerbaycan hükümeti garantisinde de proje için SGC’ye sağlanacak kredi, 5 yıl geri ödemesiz olmak üzere 30 yıl vade ile ödenecek.


Uganda 10 MW gücündeki Soroti güneş enerjisi santralini devreye almış. Bu, Uganda’nın ilk şebekeye bağlı ve Batı Afrika’nın kapasitesi en yüksek solar projesi olup, Dubai’li Access Energy Group ve Fransız Eren RE tarafından 19 milyon $ maliyetle kurulmuştur. Proje, Global Energy Transfer Feed in Tariff (GET FiT) düzenlemesi kapsamında geliştirilmiş (dedicated support scheme for renewable energy projects managed by Germany’s KfW Development Bank in partnership with Uganda’s Electricity Regulatory Agency (ERA) and funded by the governments of Norway, Germany, United Kingdom and the European Union).

Uganda hükümeti, değişken meteorolojik koşullar ve dolayısıyla stabil olmayan su seviyeleri nedeniyle hidro santral harici kaynaklarla çeşitlilik sağlamaya çalışıyormuş.

Uganda’nın Güneyinde Ruanda yer almaktadır.


ABD’li 1366 Technologies ve Güney Koreli Hanwha Q CELLS c-Si hücre verimliliğinde %19.6 değerini yakalamış (1 yıl önce %19.1 verim elde etmişler, yani 1 yılda .5’lik bir artış). 1366 Technologies şirketinin “Direct Wafer” teknolojisi ile Hanwha’nın Q.ANTUM passivated emitter rear contact (PERC) teknolojisi kullanılarak ulaşılan verim değeri Almanya merkezli dünyanın en büyük solar laboratuvarı Fraunhofer ISE CalLab tarafından teyit edilmiş.

Direct Wafer teknoloji hakkında: Klasik yöntemdeki ingotun çeşitli süreçlere tabi tutulmasından farklı olarak, multikristal wafer’ın doğrudan ergimiş silikondan elde edilmesine dayanmaktaymış. Bu yönüyle, klasik yönteme göre enerji maliyeti açısından da çok avantajlı imiş. Firmanın iddiasına göre, Direct Wafer teknolojisi pazarın %60’ına herhangi bir yeni ekipman gerektirmeksizin adapte edilebilirmiş.

1366 Technologies hakkında: 2016 Mayıs’da Hanwha Investment Corporation tarafından 10 milyon $ yatırım yapılan ABD’li şirkete, 2016 Temmuz’da da önemli silikon üreticilerinden olan Wacker Chemie tarafından 15 milyon $ yatırım yapıldı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s