15.03.2017

E.ON, fuel-cell esaslı ısıtma sistemleri (heating system) geliştiren Elcore GmbH isimli firmaya yatırım yaptı.


VW, emisyon skandalı sonrası, California Air Resources Board (CARB) ve U.S. Environmental Protection Agency (EPA) ile ABD’ye 2 milyar $’lık elektrikli araç şarj istasyonu kurulması (+eğitim & erişim) konusunda uzlaşmıştı. 2 milyar $’ın nasıl harcanacağı Şubat ayında duyurulmuştu, şimdi de VW California için daha detaylı bir plan açıklandı (VW California Raporu). Buna göre (VW’nin planı olup, inceleme sonrası değişebilir), California’ya 10 yıllık süreçte harcanacak 800 milyon $ ile (altyapı, eğitim ve erişim için), güç seviyeleri Level 2 (≥7.2 kW), 50, 150 ve 320 kW olan DC şarj istasyonları kurulacak (Piyasadaki en yüksek güçteki şarj istasyonu Charge Point’in duyurduğu 400 kW DC). 400’den fazla istasyona 2-3 bin arası şarj istasyonu kurulması hedeflenmiş.

Plan aşağıdaki şekildeZEV


Caterpillar, 3D Additive Manufacturing’in (AM), Caterpillar’ın imal ettiği iş makinelerinin alüminyum ve titanyum parçalarının imalatında nasıl kullanılabileceği hususunda FIT AG ile 3 yıllık bir işbirliğine gidiyor.

FIT AG’nin Almanya ve Boston’da olmak üere toplam 250 çalışanı var. FIT, geliştirdiği Netfabb isimli 3D yazılım programını Autodesk’e satmıştı.

Caterpillar, 2016’da 3D Printing & Innovation Accelerator merkezi kurmuştu. Caterpillar, 3D teknolojisini birçok üretici gibi prototip geliştirmek maksatlı kullanıyor ve halihazırda 80 adet 3D yazıcıya sahip. Merkez, prototip geliştirilmesinin yanısıra, 3D teknolojisiyle üretilebilecek yeni parçaların geliştirilmesine de odaklanacak ve Caterpillar, 3D teknolojisini, partnerlerinin stoklarını azaltmak için de kullanmayı hedefliyor.

Teknoloji henüz tam olarak olgunlaşmamış durumda ve şu şekilde kısıtlamaları barındırmaktadır:

  • Nesne boyutu
  • Malzeme maliyeti
  • Hız
  • Sermaye maliyeti
  • Basılı malzemelerin özellikleri
  • Simülasyon eksikliği
  • Baskı kalite kontrol teknolojisi
  • Baskılı parçaların yüzey kalitesi

Renault (2015 yılı global araç satışı 2.8 milyon adet, BMW’nin 2.25 milyon idi), Greenway Otomobil ve İstanbul Taksiciler Odası, önce İstanbul’da, sonra da Ankara’da, taksilerin elektrikli dönüşümü için işbirliğine gitti. Projenin finansmanını DenizBank sağlayacak. Şarj istasyonları DenizBank, Migros, İspark otoparkları ve taksi duraklarında konumlandırılacak (150 kadar şarj istasyonu kurulacak). Araçlardaki data hizmetini Turkcell sağlarken, bilişim teknolojileri hizmetini Ceiia firması üstlenecek. Araçların kasko hizmeti için ise Axa ile anlaşılmış durumda.

İstanbul Taksiciler Odası 100 adet Zoe için ön sipariş vermiş.

Projeyi GreenWay Group lead ediyor. İşbirliğine dair Dünya Gazetesi’ne bilgi veren İş Geliştirme Uzmanı Sergii Kaian, taksicilere iki fiyat seçeneği sunduklarını, bunlardan ilkinin 120 bin liralık peşin ödeme, diğerinin ise aylık 6500 TL ödemelerle 5 yıllık kiralama seçeneği olduğunu söyledi. Kiralama seçeneğinde bakım, sınırsız şarj ve kaskonun fiyata dahil olduğunu ve ekstra bir ödemesinin bulunmadığını ifade eden Kainan, kiralama seçeneğinde bandrol ücreti maliyeti müşteriye yansıtılmazken, aylık kira enflasyon oranında artırılacak.

Taksiciler Odası, İstanbul’daki 17395 ticari taksinin yarısının önümüzdeki 5 yılda elektrikliye dönüşmesinin hedeflendiğini söylemiş.

Taksiler normalde İstanbul’da 400-450 km yol yapıyormuş, taksilerin mevcut durumda aylık yakıt ve bakım masrafları 6500 TL civarındaymış (100 km’de 18 lira LPG maliyeti olsa bu araçların 400 km üzerinden yıllık 26 bin, aylık 2190 TL yakıt maliyeti söz konusu, 6500 TL/ay maliyetin kalanı bakım olabilir mi, ilginç?), Zoe’nin menzili de 350-400 km olarak ifade ediliyor, ciddi yakıt tasarrufu bekleniyormuş (önceki cümlelerden hareketle salt yakıt tasarrufu yıllık 18 bin TL kadar çıkıyor ki bu da çok iyi). Aracın 10 yıl boyunca taksi olarak kullanılacağı belirtilmiş haberde, iddialı.

Elektrikli araçlarda tarife, normal taksilere göre %15 daha fazla olacakmış.

Zoe’de 41 kWh’lik batarya (LG Chem marka lithium-ion) var, 350-400 km menzilden bahsediliyor, ama normal kullanımda menzil 300 km bekleniyor.

17395 taksinin yarısı elektrikli olsa, 1 taksi günde 400 km yol yapsa ve 365 gün kullanılsa, ZOE de denildiği gibi 41 kWh ile 300 km gitse (bu, 100 km’de 14 kWh civarı tüketim anlamına geliyor ki bence iddialı, zira EPA değerlerini esas alır şurada verili tablodaki araçların ortalama sarfiyatı 20.1 kWh/100 km), bu taksilerin elektrik sarfiyatında sebep olacağı artış 190 GWh’i aşıyor.

Aracın %80 oranında doluluğa ulaşması 1 saat sürüyormuş, şoförler 1 saat nasıl bekleyecek bilemedim. Bunun bir de yazı var kışı var.

Batarya fiyatı 160 $/kWh olsa, dönüştürüleceği hedeflenen araçlar için yapılacak ithalatta sadece batarya ağırlığı 57 milyon $’ı aşıyor.


Hitachi, şebekeyi dengeleme amacıyla, yenilenebilir enerji, depolama ve elektrikli araba kombinasyonuna sahip İngiltere’nin Güney Batısındaki bir projeye 10.8 milyon £ yatırıyor. Projedeki diğer şirketler; PassivSystems Ltd. ve Moixa Energy Holdings Ltd.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s