14.03.2017

Global storage piyasasında %7 kadar paya sahip olan flow battery lithium-ion ile mücadele edebilir mi? Kısa cevap, lithum pilin momentumuna karşı koymak zor. Flow battteries’in degredasyon oranı düşük, ömrü çok ve daha güvenlikli olsa da bu böyle. Flow batteries’de kullanılan akışkanlar (vanadium, zinc bromine vs) pahalı ve toksik özellikte olabiliyorlar. Pazar lideri Vanadium. Araştırmacılar yeni kimyasallar üzerine çalışıyorlar ve Harvard Şubat ayında, akış için kullanılan molekülleri suda çözülebilen yaparak 1000 defa şarjda sadece kapasitesinin %1’ini kaybeden flow battery tanıtmıştı. Harvad’ın tanıttığı teknoloji, nötr pH suda çözünmüş organik moleküllerde enerji depolanmasına dayanıyor.

Primus Power ise, 28.02.2017’de, 20 yıl ömre sahip ve geleneksel lithium-ion pillere göre %50 daha az maliyetli bir ikinci nesil flow bataryanın (EnergyPod 2) imalatına başlayacağını duyurmuştu. Primus Power’ın bataryalarını Microsoft test ediyormuş. Primus’n bataryalarında zinc bromine kullanılıyor, üretimine başlanacak bataryalar 25 kW gücünde ve 125 kWh kapasiteli olmakla birlikte 25 MW gücünde batarya imalatı yapılabileceği ifade edilmiş.

Ama, özetle, SSR LLC tarafından hazırlanan bir raporda kullanılan şu ifade önemli: “The window for these other technologies may be closing under the weight of lithium ion’s momentum.

Battery

Siemens


Google Project Sunroof, 2015’te çıktı, sadece Massachusetts ve Northern California’ya hizmet veriyordu, bugüne kadar 60 milyon adet çatıyı analiz etmiş ve şimdi 50 eyalete genişliyor. Yayınlanan verilere göre, analiz edilen tüm çatıların %79’u teknik olarak GES kurmaya elverişli, Hawai, Arizona, Nevada, New Mexico gibi yerlerde bu oran %90’a ulaşırken, Pennsylvania, Maine ve Minnesota gibi yerlerde de %60’ı biraz aşıyor. Houston ise yıllık 18.9 TWh elektrik üretme potansiyeliyle ABD’nin potansiyeli en yüksek ili (Houston Teksas’ın en büyük, ABD’nin 4. büyük şehri). Houston’ı LA, Phonix, San Antonia ve NY takip ediyor.

Veriler gösteriyor ki, çatı tipi GES’ler ABD elektrik tüketiminin %25’ini sağlayabilir.

NREL’nin 2016 Ocak tarihli ABD çatı potansiyeliyle alakalı raporu


Çin’lilerin taklit olayı almış başını gitmiş. Weikerui V7, VW e-UP’ın tıpatıp aynısı, öyle ki logo bile kötü bir taklit. VW 38800 $ iken, lead-acid batarya ile donatılan Weikerui V7 2800-3610 $ arasında değişen fiyatlara sahip (full versiyonu sübvansiyonlar sonrası 5060 $).

VW ve Çin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s