10.03.2017

Tesla, dünyanın en büyük otomobil üreticisi VW’nin planlarını bile etkiliyor. VW CEO’su diyorki: “Tesla S modelinin başarısı Phaeton planlarını gözden geçirmemize bizi zorladı“. Daha önce de GM CEO’su Tesla Roadstar’ın başarısının Chevy Volt’un yapılmasında itekleyici güç olduğunu kabul etmiş. Morgan Stanley, VW’nin EV dönüşümünün 2025-2028 yılları arasında zarar yazdıracağını açıklamıştı. Geleneksel otomobil üreticilerin dönüşümü çok zorlu olacak. Bu süreçte Tesla ise verebildiği kadar zarar vermeye çalışıyor. Elektrikli araç piyasasının en büyük kazananı da Çin’liler olacak bence.


Akzo Nobel (boya ve kaplama malzemeleri üreticisi), ABD’li rakibi PPG’nin 21 milyar €’luk (karşılığı: hisse başı08.03.2017 tarihli borsa kapanış fiyatının %29 üzerinde 83 €) teklifini geri çevirdi. Akzo, gelirinin 1/3’ünü oluşturan kimyasal bölümünü ayırmaya karar vermiş.


TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Çin’li Alibaba e-ticaret sitesinde 11 Kasım 2016 günü yapılan ticaret hacminin 17 milyar $ olduğunu ve Türkiye’nin en büyük şirketi Tüpraş’ın 1 yıllık cirosunun ise 10 milyar  $ olduğunu açıkladı.


Nissan, 2017’nin sonunda 60 kWh bataryalı Leaf modelini süreceğini açıkladı. 200 mil (340 km) menzile sahip olacağı belirtilen araç yaklaşık 35 bin $’a satılacakmış. Mevcut Leaf 30 kWh bataryaya sahip ve 172 km kadar menzil sunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s