06.02.2017

2016 yılı ABD elektrikli araç satış istatistikleri

  • Model sayısı: 30
  • Satılan araç sayısı (2016 yılında): 159139

Bunun toplamda en az 100 bin tanesini Tesla Model S (bev), Tesla Model X (bev), Chevrolet Volt (hibrit), Nissan Leaf (bev), and Ford Fusion Energi (hibrit) modelleri oluşturuyor.

  • 2016’da, 2015’teki satıştan %37 daha fazla araç satılmış. 2015’te, 2014’e göre %4 daha az satılmıştı.
  • Araçların yarısından fazlası California’da satılmış. Bunun sebebi; California’daki zero-emission vehicle (ZEV) zorunluluğu. Bu, otomobil üreticilerine, satılan araçların belli bir oranının ZEV olmasını şart koşuyor.
  • 2015’te Tesla Model S 25 bin adet sattı, Nissan Leaf 17 bin, Chevrolet Volt 15400 ve BMW i3 11 bin adet.

 


Sonnen, birçoğu Almanya’da olmak üzere toplamda kurduğu 15 bin adet batarya depolama (battery storage) sistemiyle dünyanın en çok kurulum yapan şirketi. 2015 Global Cleantech’in Avrupa ve İsrail kazananı Sonnen.


Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) Ankara Çayırhan’da bulunan enerji üretim ve kömür rezerv alanlarının özelleştirme ihalesi teknik olarak tamamlandı. 72 $/MWh birim bedelle açılan ihaleye, Fina Enerji Holding AŞ, IC İçtaş Enerji Yatırım Holding AŞ, Kolin-Kalyon Enerji – Çelikler Ortak Girişim Grubu ve Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ katıldı. Açık eksiltmenin üçüncü turunda en düşük teklifi MWh başına 60.4 USD ile Kolin-Kalyon Enerji – Çelikler Ortak Girişim Grubu verdi. Kolin-Kalyon Enerji – Çelikler OGG’nin tesisten ürettikleri elektriğe anlaşmadaki USD birim fiyat üzerinden 15 yıllık alım garantisi verilecek. Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ), Çayırhan termik santrali benzeri yerli kömür kullanarak üretim yapan tesislere mevcut durumda 185 TL/MWh üzerinden alım garantisi veriyor. Çayırhan’da bu rakam güncel 3.80 ABD dolar kuru üzerinden 230 TL/MWh seviyesine denk geliyor.


Zorlu, Osmangazi EDAŞ’ın ve EPSAŞ’ın yönetimine geçti. Zorlu, Osmangazi’yi 360 milyon USD’ye almıştı ve bu satın alma Rekabet Kurumu’nca da onaylanmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s