02.01.2017

Shell yönetimini iklim dostu politikalar uygulamaya yönlendirmek amacı ile kurulan “Follow This” adlı sivil toplum örgütünün üyeleri genel kurulda hissedar olarak, sunma hakkı kazandıkları önergenin oylanmasına katılacaklar.

Follow This tarafından bu hafta yapılan açıklamada Shell yönetimi ile bu konuda mutabakata varıldığı bildirildi. 2014 yılında kurulan Follow This 6 milyondan fazla Shell hissesine sahip 1.800’den fazla üyeye ulaşmış durumda ve destekçileri şirketin hisselerinin %3’üne sahip bulunuyor. Follow This Shell’in 2030 ve 2050 yılları için gerek kendi faaliyetlerinden, gerek ise ürünlerinin kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltımı konusunda hedefler belirlemesini, elde ettiği gelişmeleri yıllık olarak raporlamasını ayrıca fosil yakıtlardan elde ettiği karı yeşil enerji yatırımlarında değerlendirmesini istiyor. Örgüt aynı zamanda Shell’in büyük yatırımcılarını da bu hedefler doğrultusunda şirkete baskı yapmak üzere ikna etmeye çalışıyor. Shell’in büyük hissedarlarından olan Hollanda emeklilik fonu da Follow This’in Shell’in yeşil enerji alanında daha fazla liderlik göstermesi talebini desteklediğini açıklamıştı.


RWE, E.ON, EnBW ve Vattenfall, Alman Hükümetiyle, 2016’nın Ekim ayında nükleer atık depolama sorumluluğunu devlete devretmek karşılığında 2017 yılında 23.6 milyar € (24.7 milyar $) fon aktarmaya karar verdi.


İran, ihalelere girebilecek şirketleri açıkladı, şirket adedi 29 ve BP, Trump sonrası yaşanacak olası ABD-İran gerginliklerinin giderilmesi endişeleri nedeniyle teklif vermeyi bıraktı.ihalelere katılmama yönünde karar açıkladığı için listede yok. Liste: Shell, Total, Eni, Petronas, Gazprom, Lukoil ve Çin, Avusturya, Japonya ve diğer ülkelerden başka şirketler.

İhale modelinin adı Iran Petroleum Contract (IPC). Bağlayıcı bir anlaşma imzalanmamışsa bile, upstream operasyonları için hukuki olarak yol katedilen şirketler için.

IPC Hakkında:

The word ‘new’ should be used with some restraint when describing the IPC, however, as both the buyback contract and the IPC are both “risk service contracts”. In the oil and gas industry, a risk service contract is understood to principally involve: a contractor funding exploration and development capex in return for the right (if it is successful) to recover its costs and to earn a fee, either in cash from production revenues or in-kind.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s