08.11.2016

Suudi Arabistan 266.6 milyar $’lık projelerin sözleşmelerini durdurmuş. Riyad yönetiminin 26 Eylül’de açıkladığı son kemer sıkma paketinde bakanlar, devlet memurları ve Şura Meclisi üyelerinin maaş ve diğer ödeneklerinde kesintiye gidilmişti.

Hükümet, 29 Aralık 2015’te ise aralarında akaryakıt, su ve elektriğin de bulunduğu birçok tüketim maddesine büyük oranlarda zam yapmıştı.

Belirlenen 2030 vizyonu çerçevesinde petrole dayalı ekonomisini yeniden yapılandırmayı ve gelirlerini çeşitlendirmeyi amaçlayan Suudi Arabistan, geçen sene 98 milyar dolar olan bütçe açığının 2016’da 87 milyar dolara çekileceğini açıklamıştı.


ABD’li FirstEnergy, 13 adet kömür ve nükleer santralini, fiyat garantisi verilmek suretiyle re-regülasyona tabi olunmazsa 18 ay içerisinde satmak kararı almış. CEO Chuck Jones’un aktardığına göre, piyasa fiyatlarıyla bu santralleri işletmek imkansızmış ve söz konusu santraller şirketin geri kalanını da finansal olarak etkiliyormuş.

2016 Mart’ta Ohio Düzenleyici Kurumu, FirstEnergy ve American Electric Power (AEP) firmalarıyla 8 yıllık PPA imzalama kararı almıştı oybirliğiyle; ama daha sonra bunu iptal etmişlerdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s